Jdi na obsah Jdi na menu
 


Předměty

25. 1. 2013

Přeměňování

Přeměňování je umění měnit vlastnosti objektu. Studenty učí přeměňovat věci (např. sirku) v jiné věci (např. jehlu). Patří mezi nejdůležitější předměty. Tento předmět učí Harryho po celou dobu profesorka Minerva McGonagallová. V pátém díle McGonagallová říká, že předmět vyučuje již 39 let [1] McGonagallová je zvěromág, umí se přeměnit v kočku. V době, kdy byl ředitelem BradavicArmando Dippet, učil přeměňování Albus Brumbál.

 

Obrana proti černé magii

V obraně proti černé magii se studenti učí obranné techniky před černou magií a chránit se před zlými stvořeními. Součástí je také praxe v obranných kouzlech a teorie o kletbách, se kterými se mohou setkat kouzelníci mimo školu. Učitelé předmětu se velmi často střídají, během Harryho studia nevydržel žádný z nich déle než rok. Někteří říkají, že post profesora obrany proti černé magii je zakletý, a to od té doby, co o něj žádal Lord Voldemort[2]. Rowlingová jednou prohlásila, že po Voldemortově smrti kletba zmizela a v době mezi poslední kapitolou sedmého dílu a epilogem předmět učila jedna osoba.[3]

V době Voldemortova studia učila obranu profesorka Galatea Merrythoughtová. Po jejím odchodu se o místo ucházel Voldemort, ale Brumbál ho odmítl a začala éra učitelů na jeden rok. Během Harryho studia se na postu profesora obrany proti černé magii postupně vystřídali Quirinus Quirrell, koktavý muž s turbanem okolo hlavy, ovládaný Voldemortem, Zlatoslav Lockhart, známý bojovník s černou magií, který ovšem o svých činech lhal a ve skutečnosti byl zbabělý, Remus Lupin, dávný přítel Jamese Pottera a snad nejoblíbenější profesor tohoto předmětu, Alastor Moody, bývalý bystrozor, ve skutečnosti však přestrojený smrtijed Barty Skrk ml.Dolores Umbridgeová, neoblíbená profesorka dosazená ministerstvem kouzelSeverus Snape, který místo získal po dlouhých letech úsilí o něj, a Amycus Carrow, smrtijed dosazený Voldemortem.

Styl učení jednotlivých profesorů se výrazně lišil. Zatímco během Lockhartova působení studenti pouze předčítali z jeho knih, v Lupinově a Moodyho éře se zaměřovali na praxi. Harryho ročník se u Lupina učil bránit nebezpečným tvorům, u Moodyho kletbám. Za Umbridgeové naopak praktické cvičení úplně vymizelo a byla vyučována pouze teorie, což bylo důvodem vzniku tzv. Brumbálovy armády, studentské skupiny vedené Harrym, která studenta učila obranná kouzla i používat. Snape učil Harryho ročník zejména užívání kouzel bez vyslovení kouzelné formule - neverbální zaklínadla a nutno říct, že Snapeovi metody poněkud pozvedly úroveň předmětu. Během působení Amycuse Carrowa se obrana proti černé magii změnila ve vyučování černé magie. Starší studenti si měli trénovat kletby na prvňácích apod.

 

Bylinkářství

Bylinkářství se zabývá kouzelnými rostlinami, pečováním o ně, jejich využitím a bojem s nimi. Vyučuje se ve sklenících, kde jsou jednotlivé rostliny pěstovány a které mají různé stupně, podle nebezpečnosti. Vyučuje je profesorka Pomona Prýtová. V epilogu posledního dílu série se také dozvídáme, že generaci Harryho dětí v bylinkářství vyučuje Neville Longbottom[4], Harryho spolužák.

 

Kouzelné formule

Kouzelné formule vyučuje malý profesor Filius Kratiknot, který si stoupá na velký stoh knih, aby viděl na žáky. V kouzelných formulích se žáci učí kouzla jako Lumos (z hůlky vytryskne světlo) nebo Alohomora (otevře zamčený zámek). K vytváření formulí se používá latina, například přivolávací kouzlo Accio je z latinského accire (volat či přivolávat).

Lektvary

V lektvarech se studenti učí namíchat různé lektvary s kouzelnými efekty. To vyžaduje používání správných surovin ve správném množství a ve správném čase a teplotě. Na otázku, zda může lektvar uvařit mudla, odpověděla Rowlingová: "Lektvary se zdají jako mudlům nejbližší předmět. Ale přijde bod, kdy potřebujete více než jen míchat."[5] V době Harryho studia lektvary vyučujeSeverus Snape, a to od prvního do pátého ročníku. Když Snape v šestém díle odchází na místo profesora obrany proti černé magii, nahrazuje ho Horácio Křiklan, který lektvary učil již dříve. V knihách mnohdy najdete i návod, jak některý lektvar připravit - Severus Snape se v první knize zmiňuje, že Doušek živé smrti vyrobíte pomocí Rozdrceného kořene Asfodelu a výluhu z pelyňku

 

Dějiny čar a kouzel

Dějiny čar a kouzel jsou jediným předmětem, který vyučuje duch - profesor Cuthbert Binns. Ten prý "kdysi usnul před krbem ve sborovně a své tělo tam nechal". Vzhledem k tomu, že mluví monotónním hlasem a téměř bez přestávky, je považován za nejnudnějšího učitele v Bradavicích. Mezi probíraná témata předmětu patří např. vzpoury skřetů, války s obry nebo původ čarodějnického utajení.

Astronomie

Astronomie je jediným předmětem v Bradavicích, který má svého přímého protějška ve skutečném světě. Tento předmět vyučuje profesorka Sinistrová na astronomické věži, nejvyšší věži Bradavického hradu, v noci. V rámci tohoto předmětu mohou studenti opustit své koleje po večerce. Žáci se zde učí poznávat souhvězdí, planety i jednotlivé hvězdy.

Létání na koštěti

Létání na koštěti se vyučuje pouze v prvním ročníku a žáci se zde pod vedením madam Hoochové, zároveň také rozhodčí ve famfrpálu, učí létat na koštěti. Po tomto ročníku je studentům školy umožněno nastoupit do kolejního famfrpálového týmu. Žáci se zde učí létání absolutně od základů - od přejmutí vlády nad koštětem přes vzlétnutí a přistání až po zatáčení, zrychlování a brždění.

Péče o kouzelné tvory

V péči o kouzelné tvory se studenti učí starat se o různá magická stvoření. Hodiny se odehrávají mimo hrad. Na začátku Harryho studia, v době, kdy ale Harry tento předmět nestuduje, vyučuje předmět profesor Silvanus Kettleburn, který ale později odejde do penze, "aby mohl více času věnovat péči o své zbývající končetiny" Po něm se vyučování ujme Rubeus Hagrid, který je několikrát, mj. poté, co ho z místa odvolá Umbridgeová, bradavická vrchní vyšetřovatelka, zastupován profesorkou Červotočkovou.

Jasnovidectví

V jasnovidectví se studenti učí předpovídat budoucnost, např. věštěním z dlaně, čajových lístků, z kříšťálové koule. Učí jej profesorka Sibylla Trelawneyová, která studenty neustále děsí zvěstmi o smrti. Profesorka McGonagallová tvrdí, že jasnovidectví je jedním z nejnepřesnějších odvětví magie. Naproti tomu zastánci jasnovidectví, včetně profesorky Trelawneyové, tvrdí, že k němu je potřeba zvláštní dar - tzv. vnitřní oko. Poté, co je profesorka Trelawneyová odvolána vrchní vyšetřovatelkou Umbridgeovou, učí předmět kentaur Firenze. Po odchodu Umbridgeové se Firenze a Trelawneyová o předmět dělí. Učebna jasnovidectví se nachází v jedné z věží, do místnosti se vstupuje stříbrným žebříkem. Kentaurova učebna vypadá jako mýtina v lese a je ve spodních patrech hradu.

Věštění z čísel

Věštění z čísel, neboli numerologie, souvisí s magickými vlastnostmi čísel. Vzhledem k tomu, že Harry tento předmět nestuduje, mnoho se o něm neví, ale je to oblíbený předmět Hermiony. Vyučuje ho profesorka Vectorová.

Studia mudlů

Studia mudlů se zabývají studiem nekouzelnického světa z pohledu kouzelníků. Slouží především k tomu, aby se čarodějové dokázali krýt v mudlovském světě. Je známo, že předmět učilQuirinus Quirrell, který ovšem přešel na místo učitele obrany proti černé magii a na jeho místo nastoupila Charita Burbageová, která zemře rukou lorda Voldemorta v první kapitole posledního dílu, protože ve svém předmětu ukazovala mudly v dobrém světle. Po ovládnutí školy smrtijedy se vyučování ujala Alekto Carrowová, která žáky učila o zkaženosti mudlů.

Starodávné runy

Starodávné runy jsou převážně teoretický předmět zabývající se luštěním starodávných run. Z postav série jej studuje pouze Hermiona. Učí ho profesorka Bathsheda Babbling[

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< březen / 2021 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 81571
Měsíc: 2509
Den: 75